312753
INX360DH-F199-B16-2V15
Inclination sensor
This inclination sensor has a CANopen interface. With its sturdy housing and its high accuracy, it is ideally suited for applications in the fields of solar, wind or mobile equipment. Sturdy housing, High accuracy of ≤ ± 0,15°, CANopen interface, 1-axis with 360° measuring rangefa
| Type: | Inclination sensor, 1-axis |
| Time delay before availability: | 150 ms |
| Measurement range: | 0 ... 360 ° |
| Absolute accuracy: | ≤ ± 0.15 ° |
| Response delay: | ≤ 25 ms |
| Resolution: | ≤ 0.01 ° |
| Temperature influence: | ≤ 0.004 °/K |
| MTTFd: | 700 a at 40 °C |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Status indicator: | dual-LED, green/red |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| No-load supply current: | ≤ 65 mA at 10 V DC ≤ 60 mA at 24 V DC |
| Interface type: | CANopen |
| Device profile: | DS 410 |
| Node ID: | 1 ... 127 , programmable , factory setting 1 decimal |
| Transfer rate: | 20 ... 1000 kBit/s , programmable , factory setting 125 kBit/s |
| Output driver: | transceiver according ISO 11898, galvanically isolated by means of photocouplers |
| Standard conformity: Noise immunity: | EN 61000-6-2 |
| Standard conformity: Emitted interference: | EN 61000-6-4 |
| Standard conformity: Shock and impact resistance: | DIN EN 60068-2-27, 100 g, 6 ms |
| Standard conformity: Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6, 20 g, 10 ... 2000 Hz |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | 5-pin, M12 x 1 connector , A-coded 5-pin, M12 x 1 socket , A-coded |
| Housing material: | aluminum, corrosion-resistant |
| Degree of protection: | IP68 / IP69 |
| Mass: | approx. 200 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |