305981
GL5-L/43a/115a
Photoelectric slot sensor
The GL5 miniature slot sensor compares a high optical performance in a small housing and is optimized to the requirements in semiconductors industry for small part detection. A wide voltage range of 5 - 24 V DC and the fastest switching frequency of 5 kHz in its class stands for the quality of this sensor. The integrated aperture allows the small part detection with a minimum object size of 0.8 x 1.8 mm. The sensor offers antivalent npn or pnp outputs. Due to a variety of different housings and an optimized housing concept offers the sensor a maximum of freedom in a crowded mounting environment. Miniature slot sensor for small part detection, L design, 5 mm slot width, infrared light, PNP output, with 0.2 m fixed cable and M8 plug, 4-pin, Miniature design, Optimized for the detection of small parts, High switching frequency, Simple and fast mounting, Clearly visible LED functional displayfa
| Light source: | IRED |
| Light type: | Infrared, continuous light , 940 nm |
| Target size: | 0.8 x 1.8 mm |
| Slot width: | 5 mm |
| MTTFd: | 3760 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | red LED lights up when receiving the light beam |
| Operating voltage: | 5 ... 24 V DC , class 2 |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 2 PNP complementary , overvoltage protected |
| Directive conformity: EMC Directive 2004/108/EC: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 |
| Pollution degree: | 2 |
| Housing width: | 18.5 mm |
| Housing height: | 26 mm |
| Degree of protection: | IP50 |
| Connection: | with 0.2 m fixed cable and M8 plug, 4-pin |
| Material: Housing: | PBT |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |