287646
V1-G-OR0,3M-POC-T-V1-G
Y connection cable
Y-splitter cordset, M12 to 2xM12, 4-pin, TPE cable, welding-bead resistantfa
| Number of pins: | 3 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| Connection 2: | socket |
| Construction type 2: | straight |
| Threading 2: | M12 |
| Connection 3: | Male connector |
| Construction type 3: | straight |
| Threading 3: | M12 |
| Operating voltage: | max. 60 V DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Standard conformity: Standards: | IEC 61076-2-101:2008 |
| Standard conformity: Flammability: | Body: UL 94 Line: UL 1581 Section 1061; IEC 60332-1-2:2004 |
| Ambient temperature: | Body: -40 ... 90 °C (-40 ... 194 °F) Cable, flexing: -15 ... 120 °C (5 ... 248 °F) for 20000 h -15 ... 150 °C (5 ... 302 °F) for 3000 h cable, fixed: -40 ... 120 °C (-40 ... 248°F) for 20000 h -40 ... 150 °C (-40 ... 302 °F) for 3000 h |
| Pollution degree: | 3 |
| Contact elements: | spring-loaded contact socket |
| Pin diameter: | 1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 1 x M12 connector, straight 2 x M12 straight sockets |
| Material: Contacts: | CuSn / Au |
| Material: Contact surface: | Au |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | TPE resistant to welding bead formation |
| Material: Slotted nut: | Diecast zinc |
| Material: Sleeve connector: | Diecast zinc |
| Material: Core insulation: | ETFE |
| Cable: | fine-strand, flexible |
| Material: Sheath diameter: | ∅ 4.8 mm |
| Material: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving |
| Material: Color: | orange |
| Material: Number of cores: | 4 |
| Material: Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Material: Conductor construction: | 19 x 0.16 mm ∅ |
| Material: Length: | 0.3 m |
| Flammability: Contact carrier: | 94 HB |
| Flammability: Housing: | 94 V-2 |
| Flammability: Cable: | flame-resistant |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | HU |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |