266632-100004
UC250-F77-IU-IO-5M
Ultrasonic sensor
Single head system, IO-Link interface for parameterization, Programmable via DTM with PACTWARE, Selectable sound lobe width, Series: -F77, Housing: Polycarbonate, Connection type: cable PUR , 5 mfa
| Sensing range: | 20 ... 250 mm |
| Adjustment range: | 25 ... 250 mm |
| Dead band: | 0 ... 20 mm |
| Standard target plate: | 10 mm x 10 mm |
| Transducer frequency: | approx. 400 kHz |
| Response delay: | minimum : 8 ms factory setting: 29 ms |
| Sensor cycle time: | ≥ 8 ms (factory setting) ; programmable to 60 s |
| Non-volatile memory: | EEPROM |
| Write cycles: | 300000 |
| LED green: | solid: power on flashing: standby mode or IO-Link communication |
| LED yellow: | solid: object in evaluation range flashing: programming of the limits, object detected |
| LED red: | solid: fault flashing: programming limits, object not detected |
| Operating voltage: | 18 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| No-load supply current: | ≤ 50 mA |
| Power consumption: | ≤ 500 mW |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Interface type: | IO-Link (available after activation via programming button until next reset) |
| Input/output type: | 1 synchronization connection, bidirectional |
| : 0 Level: | 0 ... 1 V |
| : 1 Level: | 2.5 V ... UB |
| : Input impedance: | > 22 kΩ |
| : Output rated operating current: | current source < 2.5 mA |
| : Pulse length: | ≥ 1 ms with external control, low active |
| Synchronization frequency: Common mode operation: | ≤ 141 Hz |
| Synchronization frequency: Multiplex operation: | ≤ 141 Hz / n , n = number of sensors , n ≤ 10 |
| Output type: | 1 analog output 0 (4) ... 20 mA or 1 analog output 0 ... 10 V |
| Resolution: | current output: evaluation range [mm]/3200 but ≥ 0.35 mm voltage output: evaluation range [mm]/4000 but ≥ 0.35 mm |
| Deviation of the characteristic curve: | ≤ ± 1 % of full-scale value |
| Repeat accuracy: | ≤ ± 0.1 % of full-scale value |
| Load impedance: | current output: ≤ 500 Ohm voltage output: ≥ 1000 Ohm |
| Temperature influence: | ≤ ± 0.75 % of the end value (with temperature compensation) from 10 minutes after switching on the sensor ; 0,17 %/K (without temperature compensation) |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007+A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 + A1:2012 EN 60947-5-7:2003 IEC 60947-5-7:2003 |
| UL approval: | cULus Listed, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | current output -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) voltage output -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 5 m |
| Core cross-section: | 4 x 0.19 mm2 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: Housing: | Polycarbonate |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Installation position: | any position |
| Mass: | 114 g |
| Tightening torque, fastening screws: | max. 0.2 Nm |
| Output: | near limit: 25 mm far limit: 250 mm Output mode: rising ramp output type: 4 ... 20 mA |
| Beam width: | wide |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |