253561
OBE500-R2F-SE0-Y253561
Thru-beam sensor (pair)
Thru-beam sensor, flat design, space-saving M2 mounting, 500 mm detection range, red light, dark on, NPN output, fixed cable, Very flat design for direct mounting without mounting bracket, TEACH-IN, Detection of partially transparent objects by teach-in, Very bright, highly visible light spotfa
| Emitter: | OBE500-R2F-S |
| Receiver: | OBE500-R2F-E0-Y813034 |
| Effective detection range: | 0 ... 500 mm |
| Threshold detection range: | 700 mm |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 630 nm |
| LED risk group labelling: | exempt group |
| Angle deviation: | approx. 2 ° |
| Object size: | typ. starts from 1.5 mm |
| Diameter of the light spot: | approx. 90 mm at a distance of 500 mm |
| Angle of divergence: | approx. 5 ° |
| Optical face: | frontal |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 : 25000 Lux |
| MTTFd: | 806 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green, statically lit Power on , short-circuit : LED green flashing (approx. 4 Hz) |
| Function indicator: | Receiver: LED yellow, lights up when light beam is free, flashes when falling short of the stability control ; OFF when light beam is interrupted |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| No-load supply current: | < 10 mA |
| Protection class: | III |
| Test input: | Test of switching function at 0 V |
| Switching threshold: | Teach-In input |
| Switching type: | NO contact / dark on |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 50 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | approx. 1 kHz |
| Response time: | 500 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | E87056 , cULus Recognized, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Housing width: | 12 mm |
| Housing height: | 25.5 mm |
| Housing depth: | 4.1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 2 m fixed cable |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) and Stainless steel |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Material: Cable: | PUR |
| Mass: | approx. 20 g Per sensor |
| Tightening torque, fastening screws: | 0.25 Nm |
| Cable length: | 2 m |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |