203062
NBB20-U4-E2
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PA/metal with epoxy powder coating, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: screw terminals, Degree of protection: IP68 / IP69Kfa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 20 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 16.2 mm |
| Actual operating distance: | 18 ... 22 mm typ. 20 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.33 |
| Reduction factor rCu: | 0.31 |
| Reduction factor r304: | 0.74 |
| Reduction factor rBrass: | 0.41 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 440 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 1 mA, switching element on: | 0.5 ... 2.3 V typ. 0.9 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 10 mA, switching element on: | 0.8 ... 2.2 V typ. 1.4 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 20 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.3 V typ. 1.5 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 50 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.5 V typ. 1.6 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | 1 ... 2.6 V typ. 1.8 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 200 mA, switching element on: | 1.2 ... 2.8 V typ. 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA |
| Voltage drop at IL: Off-state current TU =40 °C, switching element off: | ≤ 100 µA |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 50 ms |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1289 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Connection type: | screw terminals |
| Core cross-section: | max. 2.5 mm2 |
| Housing material: | PA/metal with epoxy powder coating |
| Sensing face: | PA |
| Housing base: | metal |
| Degree of protection: | IP68 / IP69K |
| Mass: | 225 g |
| Note: | Tightening torque: 1.8 Nm (housing) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |