129309
ML29-P/25/102/115
Thru-beam sensor
Single-beam monitoring with extremely narrow sensor, Integrated circuit, Test, Simple installation - Plug & Play, Ideal for installation in door profiles or frames, Housing: PMMA , black, Light type: modulated infrared light, Operating voltage: 11 .. 30 V DC, Signal output: 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector, Degree of protection: IP65fa. The narrow miniature thru-beam sensors are a small and cost-effective solution, fitting in virtually any door frame. The ML29 and ML30 series offer fast, reliable detection at a distance of up to 8.5 m. The sensors are easy to mount on the profile, either using adhesive strips or a screw. A large opening angle ensures problem-free alignment. Several sensors can be mounted in a cross formation to offer multi-beam protection.
| Emitter: | ML29-T/115 |
| Receiver: | ML29-R/25/102/115 |
| Effective detection range: | 0 ... 6 m |
| Threshold detection range: | 8.5 m |
| Light source: | IRED |
| Light type: | modulated infrared light |
| Angle of divergence: | +/- 8 ° |
| Optical face: | lateral |
| Ambient light limit: | 40000 Lux |
| MTTFd: | 880 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED red in receiver : lights up when receiving the light beam |
| Operating voltage: | 11 ... 30 V DC |
| No-load supply current: | Emitter: ≤ 25 mA Receiver: ≤ 10 mA |
| Test input: | Test: Transmitter switches off at +UB ≤ 5 V DC |
| Switching type: | light on |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 0.1 A |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Response time: | 5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Standard conformity: Standards: | EN 61000-6-2, EN 61000-6-3 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 75 °C (-4 ... 167 °F) |
| Relative humidity: | 90 % , noncondensing |
| Degree of protection: | IP65 |
| Connection: | 6 m fixed cable |
| Material: Housing: | PMMA , black |
| Material: Optical face: | Plastic pane |
| Mass: | per device 12 g |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |