106483
NJ10-30GM-N-V1
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug, Degree of protection: IP65 / IP66fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 10 mm |
| Installation: | flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 8.1 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching frequency: | 0 ... 300 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 3 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| IECEx approval: Equipment protection level Ga: | IECEx PTB 11.0037X |
| IECEx approval: Equipment protection level Gb: | IECEx PTB 11.0037X |
| IECEx approval: Equipment protection level Da: | IECEx PTB 11.0037X |
| IECEx approval: Equipment protection level Mb: | IECEx PTB 11.0037X |
| ATEX approval: Equipment protection level Ga: | PTB 00 ATEX 2048 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | PTB 00 ATEX 2048 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Da: | PTB 00 ATEX 2048 X |
| EAC conformity: | TR CU 012/2011 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0165 |
| UL approval: Ordinary Location: | E87056 |
| UL approval: Hazardous Location: | E501628 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0452 |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Connection type: | Connector plug |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP65 / IP66 |
| Connector: Threading: | M12 x 1 |
| Connector: Number of pins: | 4 |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |