098915
K-LB-2.6G
Surge Protection Barrier
2-channel, DIN rail mount module, For intrinsically safe or non-intrinsically safe 6 V applications, Protects field or control circuit inputs, Max. surge current (8/20 µs) 20 kA, Uninterruptable operation (auto reset)pa. The device limits induced transients of different causes, e. g. lightning or switching operations. The limitation is achieved by diverting the current to earth and limiting the signal loop voltage during the duration of the overvoltage pulse. The device is HART transparent. The device is mounted on a 35 mm DIN mounting rail according to EN 60715. Note:. Always connect the device to high-quality ground connections. The device must have the same potential as the devices it protects. Install the ground system in accordance with the applicable regulations.
| Number of protected signal lines: | 4 |
| Topology: | grounded |
| Connection: | protected area: terminals 5, 6; 7, 8 unprotected area: terminals 1, 2; 3, 4 |
| Rated current: | 250 mA |
| Leakage current: | < 10 µA at 1 V and 25 °C (77 °F) , line-line |
| Nominal voltage: | 1 V DC |
| Maximum continuous operating voltage: | 6 V DC |
| Series resistance: | < 0.5 Ω per line |
| Impulse rating: | 10 kV/5 kA (category C2) 2 kV/2 kA (category D1) |
| Impulse discharge current (10/350 µs): | 2 kA per line (2x) |
| Nominal discharge current (8/20 µs): | 5 kA per line (10x) |
| Rated surge current (8/20 µs): | 10 kA per line (1x) |
| Total discharge current (8/20 µs): | 20 kA (1x) |
| Voltage protection level: | max. 90 V line-line for nominal discharge current In max. 25 V line-earth for nominal discharge current In |
| Impulse reset time: | < 30 ms |
| Insertion loss: | ≤ 0.05 dB, at 0 ... 4 kHz, in 600 Ω-System ≤ 3 dB, at 0 ... 174 kHz, in 100 Ω-System |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Degree of protection: | IEC 60529:2013 |
| Surge protective devices for low voltage: | EN 61643-21:2001+A1:2009+A2:2013 IEC 61643-21:2001+A1:2008+A2:2012 |
| Installation conditions: Mounting location: | indoor |
| Ambient temperature: | -30 ... 80 °C (-22 ... 176 °F) For usage in hazardous area observe EC-type examination certificate. |
| Relative humidity: | 5 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Core cross-section: | 2 x 2.5 mm2 |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 12.5 x 115 x 110 mm (0.5 x 4.5 x 4.3 inch) |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-Type Examination Certificate: | PTB 00 ATEX 2176 X |
| Installation conditions: Marking: | II 2(1)G Ex ia IIC T6/T5/T4 |
| Installation conditions: Temperature class: | T6 for ambient temperature ≤ 50 °C T5 for ambient temperature ≤ 70 °C T4 for ambient temperature ≤ 80 °C |
| Installation conditions: Voltage: | 6 V |
| Installation conditions: Current: | 250 mA |
| Installation conditions: Internal capacitance: | negligible |
| Installation conditions: Internal inductance: | 200 µH |
| Certificate: | PF 16 CERT 4065 X |
| Installation conditions: Marking: | II (3)D [Ex ic Dc] IIIC |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0187 (cCSAus) |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx BAS 14.0010X |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |