088833
RLK39-8-800/31/40a/116
Diffuse mode sensor
Diffuse mode sensor, Infrared light, Light/dark ON, switchable, Degree of protection IP67fa
| Detection range: | 0 ... 800 mm |
| Adjustment range: | 150 ... 800 mm |
| Reference target: | standard white 200 mm x 200 mm |
| Light source: | IRED |
| Light type: | modulated infrared light |
| Ambient light limit: | IEC / EN 60947-5-2 , 10000 Lux |
| MTTFd: | 803 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED yellow: switching state LED red: pre-fault indication |
| Control elements: | Sensing range adjuster, light-on/dark-on changeover switch |
| Operating voltage: | 12 ... 240 V DC 24 ... 240 V AC (50 ... 60 Hz) |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 50 mA |
| Protection class: | II, rated voltage ≤ 250 V AC with pollution degree 1-2 according to IEC 60664-1 Caution! The protection class 2 is only valid when the terminal compartment is closed. output circuit has basic insulation to control circuit according to IEC/EN 61140 |
| Power consumption: | ≤ 3 VA |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 relay output |
| Switching voltage: | max. 240 V AC ; 150 V DC |
| Switching current: | max. 3 A |
| Switching power: | DC: max. 90 W AC: max. 750 VA |
| Switching frequency: | ≤ 25 Hz |
| Response time: | ≤ 20 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 TR CU 004/2011 |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25 mm |
| Housing height: | 64 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 110 g |
| Scope of delivery: | Mounting aid |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |