088807
LA39/LK39-Z/31/40a/116
Thru-beam sensor
Thru-beam sensor, 20 m detection range, infrared light, light/dark on, AC/DC version, relay contact output, sensitivity adjuster, timer function, terminal compartment, Light/dark ON, switchable, Timer function, Supplied with mounting accessory, Degree of protection IP67fa. Series 39 sensors are characterized by their high performance level, compact housing design, and variety of available versions. These include thru-beam sensors with a 20 m detection range, retroreflective sensors with polarization filter for a 5 m detection range, energetic diffuse mode sensors with an 800 mm and 2000 mm detection range, and a background suppression sensor with 500 mm detection range. Fitted in a robust plastic housing, this series is ideal for tough industrial applications. The sensors are supplied with 10 V to 30 V DC, or 24 V to 240 V AC/DC. Various transistor and relay outputs are available as signal outputs. Standard features include pre-fault diagnostics and pre-fault output. The switching element function can be changed using the light/dark switch.
| Emitter: | LA39/116 |
| Receiver: | LK39-Z/31/40a/116 |
| Effective detection range: | 0 ... 20 m |
| Threshold detection range: | 25 m |
| Adjustment range: | 2 ... 25 m |
| Reference target: | receiver |
| Light source: | IRED |
| Light type: | modulated infrared light |
| Ambient light limit: | 10000 Lux |
| MTTFd: | 916 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED red (emitter) |
| Function indicator: | LED yellow: switching state LED red: pre-fault indication |
| Control elements: | Sensing range adjuster, light-on/dark-on changeover switch |
| Control elements: | switch for timer function |
| Operating voltage: | 12 ... 240 V DC / 24 ... 240 V AC (50 ... 60 Hz) |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 60 mA receiver and emitter |
| Protection class: | II, rated voltage ≤ 250 V AC with pollution degree 1-2 according to IEC 60664-1 Caution! The protection class 2 is only valid when the terminal compartment is closed. output circuit has basic insulation to control circuit according to IEC/EN 61140 |
| Power consumption: | ≤ 3 VA |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 relay output |
| Switching voltage: | max. 240 V AC ; 150 V DC |
| Switching current: | max. 3 A |
| Switching power: | DC: max. 90 W AC: max. 750 VA |
| Switching frequency: | ≤ 25 Hz |
| Response time: | ≤ 20 ms |
| Timer function: | On-/off-delay or pulse extension on choice |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 TR CU 004/2011 |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25 mm |
| Housing height: | 64 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | Emitter: approx. 90 g receiver: approx. 110 g |
| Scope of delivery: | Mounting aid |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |