038055
NJ20E-F34-E3-Y38055
Inductive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 20 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 16.2 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.3 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.8 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 150 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.1 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 50 ms |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| Ambient temperature: | -35 ... 120 °C (-31 ... 248 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 2 m |
| Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |