026577
NJ2-12GM50-WS-V13
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: AC, Connection type: Connector M12 x 1 , 3-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | AC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.1 |
| Reduction factor rCu: | 0.1 |
| Reduction factor r304: | 0.6 |
| Operating voltage: | 20 ... 253 V |
| Switching frequency: | 0 ... 20 Hz |
| Voltage drop: | typ. 4 V at 15 ... 200 mA typ. 6.5 V at 5 mA |
| Momentary current (20 ms, 0.1 Hz): | 0 ... 1200 mA |
| Operating current: | 5 ... 200 mA |
| Off-state current: | typ. 0.7 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector M12 x 1 , 3-pin |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | PBT |
| Housing diameter: | 12 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Note: | 1) In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage Ub 80...253 V Safety fuse ≤ 2 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1 Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly. |
| Scope of delivery: | 2 self locking nuts in scope of delivery |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |