009805
NJ0,2-10GM-N
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Special steel, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 0.2 mm |
| Installation: | flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 0.2 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Nominal voltage: | 8 V |
| Operating voltage: | 5 ... 25 V |
| Switching frequency: | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis: | typ. % |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 3 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| MTTFd: | 11770 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Axial load, max.: | 0 ... 1200 N |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | Special steel |
| Housing diameter: | 10 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |