68007104
MLC510R14-450/A
MLC510R14-450/A - Safety light curtain receiver
| Series: | MLC 500 |
| Device type: | Receiver |
| Application: | Finger protection |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 7.73E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Resolution: | 14 mm |
| Protective field height: | 450 mm |
| Synchronization: | Optical between transmitter and receiver |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 150 mA |
| Response time: | 11 ms |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-0.B.F |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Permissible conductor cross section, typ.: | 0.25 mm² |
| Length of connection cable, max.: | 100 m |
| Permissible cable resistance to load, max.: | 200 Ω |
| Dimension (W x H x L): | 29 mm x 516 mm x 35.4 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 600 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Mounting bracket, Groove mounting, Mounting on Device Column, Swivel mount |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| US patents: | US 6,418,546 B |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27272704 |
| eCl@ss 9.0: | 27272704 |
| ETIM 5.0: | EC002549 |
| ETIM 6.0: | EC002549 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,60 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |