66533601
MLD510-XR3/A
MLD510-XR3/A - Multiple light beam safety device receiver
| Series: | MLD 500 |
| Device type: | Receiver |
| Functions: | Automatic restart |
| Reflective element for laser alignment aid: | No |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 6.6E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Number of beams: | 3 Piece(s) |
| Current consumption from AS-i circuit: | 140 mA |
| Response time: | 30 ms |
| Restart delay time: | 100 ms |
| Response time: | 30 ms |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-7.B.1 |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-7.B.1 |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Function: | Machine interface |
| Material: | Metal |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 900 mm x 64.7 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 2,000 g |
| Type of display: | LED, Integrated muting indicator |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |
| Degree of protection: | IP 67 |
| US patents: | US 6,418,546 B, US 7,741,595 B |
| Certifications: | c CSA US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| US patents: | US 6,418,546 B, US 7,741,595 B |
| eCl@ss 9.0: | 27272703 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| ETIM 6.0: | EC001832 |
| ETIM 5.0: | EC001832 |
| ETIM 6.0: | EC001832 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 2,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |