MLD500-T4/A
MLD500-T4/A - Multiple light beam safety device transmitter
| Series: | MLD 500 |
| Device type: | Transmitter |
| Functions: | Range reduction |
| Type: | 4, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| MTTFd: | 204 years, EN ISO 13849-1 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Operating range: | 0.5 ... 50 m |
| Number of beams: | 4 Piece(s) |
| Beam spacing: | 300 mm |
| Light source: | LED, Infrared |
| LED light wavelength: | 850 nm |
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| LED risk group: | Exempt group (in acc. with EN 62471:2008) |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 50 mA |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-7.B.1 |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 1,000 mm x 64.7 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 2,200 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 4 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |