MLD500-T2/A
MLD500-T2/A - Multiple light beam safety device transmitter
| Operating range: | 0.5 ... 50 m |
| Number of beams: | 2 Piece(s) |
| Beam spacing: | 500 mm |
| Supply voltage UB: | 26.5 ... 31.6 V |
| Current consumption from AS-i circuit: | 50 mA |
| Type: | AS-Interface Safety at Work |
| Function: | Process |
| AS-i profile: | S-7.B.1 |
| Slave address: | 1..31 programmable, default=0 |
| Cycle time acc. to AS-i specifications: | Max. 5 ms ms |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 52 mm x 600 mm x 64.7 mm |
| Material of end caps: | Diecast zinc |
| Net weight: | 1,400 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Swivel mount, Groove mounting |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 75 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 0 ... 95 % |