RSL440-S/CU429-25
RSL440-S/CU429-25 - Safety laser scanner
| Scanning angle: | 270 ° |
| Minimum adjustable range: | 50 mm |
| Number of field pairs, reversible: | Up to 100 |
| Number of quads, reversible: | 50 |
| Number of protective functions: | 2 Piece(s) |
| Number of independent sensor configurations: | Up to 10 |
| Diffuse reflection, min.: | 1.8 % |
| Operating range: | 0 ... 3 m |
| Number of field pairs: | Up to 100 |
| Operating range: | 0 ... 20 m |
| Object size: | 150 mm x 150 mm |
| Diffuse reflection, min.: | 10 % |
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| Repetition frequency: | 90 kHz |
| Distance resolution: | 1 mm |
| Detection range: | 0 ... 50 m |
| Diffuse reflection: | 20 % |
| Angular resolution: | 0.1 ° |
| Protective circuit: | Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Current consumption (without load), max.: | 700 mA, (use power supply unit with 3 A) |
| Power consumption, max.: | 17 W, For 24 V, plus output load |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 4 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Switching voltage high, min.: | 20.8 V |
| Switching voltage low, max.: | 2 V |
| Radiated transmitting power: | Max. 4.5 dBm (2.82 mW), class 2 |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 25,000 mm |
| Number of conductors: | 29 -wire |
| Wire cross section supply: | 1 mm² |
| Wire cross section signals: | 0.14 mm² |
| Encoding: | D-coded |
| Cable resistance, max.: | 15 Ω |
| Dimension (W x H x L): | 140 mm x 149 mm x 140 mm |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting plate, Through-hole mounting |
| Type of display: | LED indicator, Alphanumerical display |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 60 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 15 ... 95 % |