RSL430-M/CU429-10
RSL430-M/CU429-10 - Safety laser scanner
| Series: | RSL 400 |
| Type: | 3, IEC/EN 61496 |
| SIL: | 2, IEC 61508 |
| SILCL: | 2, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | d, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 9E-08 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 3, EN ISO 13849 |
| Scanning angle: | 270 ° |
| Minimum adjustable range: | 50 mm |
| Number of field pairs, reversible: | 10 + 10 |
| Number of quads, reversible: | 10 + 10 |
| Number of protective functions: | 2 Piece(s) |
| Number of independent sensor configurations: | 2 |
| Diffuse reflection, min.: | 1.8 % |
| Operating range: | 0 ... 4.5 m |
| Number of field pairs: | 10 + 10 |
| Operating range: | 0 ... 20 m |
| Object size: | 150 mm x 150 mm |
| Diffuse reflection, min.: | 10 % |
| Light source: | Laser, Infrared |
| Laser light wavelength: | 905 nm |
| Laser class: | 1, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| Repetition frequency: | 90 kHz |
| Distance resolution: | 1 mm |
| Detection range: | 0 ... 50 m |
| Diffuse reflection: | 20 % |
| Angular resolution: | 0.1 ° |
| Protective circuit: | Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -30 ... 20 % |
| Current consumption (without load), max.: | 700 mA, (use power supply unit with 3 A) |
| Power consumption, max.: | 17 W, For 24 V, plus output load |
| Number of safety-related switching outputs (OSSDs): | 4 Piece(s) |
| Type: | Safety-related switching output OSSD |
| Switching voltage high, min.: | 20.8 V |
| Switching voltage low, max.: | 2 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Type: | Bluetooth, USB |
| Function: | Configuration/parametering |
| Frequency band: | 2,400 ... 2,483.5 MHz |
| Radiated transmitting power: | Max. 4.5 dBm (2.82 mW), class 2 |
| Connection: | USB 2.0 mini-B, socket |
| Transmission speed, max.: | 12 Mbit/s |
| Cable length: | ≤ 5m Longer cable lengths are possible using active cables. |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Function: | Machine interface |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 10,000 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Cable color: | Black |
| Number of conductors: | 29 -wire |
| Wire cross section supply: | 1 mm² |
| Wire cross section signals: | 0.14 mm² |
| Function: | Data interface |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Cable resistance, max.: | 15 Ω |
| Dimension (W x H x L): | 140 mm x 149 mm x 140 mm |
| Housing material: | Plastic, Diecast zinc, Metal |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 3,000 g |
| Housing color: | Yellow, RAL 1021 |
| Type of fastening: | Mounting plate, Through-hole mounting, Via optional mounting device |
| Type of display: | LED indicator, Alphanumerical display |
| Number of LEDs: | 6 Piece(s) |
| Type of configuration: | Software Sensor Studio |
| Operational controls: | Software Sensor Studio |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 60 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 15 ... 95 % |