50143803
IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3
IS 232FM/4NO-7E0-2-S8.3 - Inductive switch
| Series: | 232 |
| Typ. operating range limit Sn: | 7 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 5.67 mm |
| Special version: | Reduction factor 1 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Inductive protection, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 15 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Switching voltage: | high: ≥(UB-2V), Low: ≤2V |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Voltage drop: | 2 V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 180 Hz |
| Readiness delay: | 25 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Sheathing material: | PVC |
| Cable color: | Gray |
| Number of conductors: | 3 -wire |
| Thread size: | M8 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 3 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Version: | Axial |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 20 mm x 8 mm x 32 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Housing material: | Stainless steel, V4A |
| Sensing face material: | Stainless steel, AISI 316 |
| Net weight: | 47 g |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Standard measuring plate: | 21 x 21 mm², Fe360 |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 85 °C |
| Ambient temperature, storage: | -25 ... 85 °C |
| Degree of protection: | IP 68, IP 69K |
| Certifications: | c UL US |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Aluminum: | 1 |
| Stainless steel: | 0.85 |
| Copper: | 0.8 |
| Brass: | 1.2 |
| Fe360 steel: | 1 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | China |
| EAN: | |
| Вес: | 0,05 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |