50132572
KRT18BM.V2/GCT-M12
KRT18BM.V2/GCT-M12 - Contrast sensor
| Series: | 18B |
| Operating range: | 0.01 ... 0.016 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1 mm x 4 mm |
| Light spot orientation: | Vertical |
| Type of light spot geometry: | Rectangular |
| Light beam exit: | Front |
| Supply voltage UB: | 12 ... 30 V, DC |
| Number of analog outputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Analog output |
| Current: | 4 ... 20 mA |
| Type: | Current |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 15,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 47 mm x 32.5 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Net weight: | 60 g |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270906 |
| eCl@ss 9.0: | 27270906 |
| ETIM 5.0: | EC001820 |
| ETIM 6.0: | EC001820 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,07 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |