IS 230MM/2NC-15N
IS 230MM/2NC-15N - Inductive switch
Series: 230
Typ. operating range limit Sn: 15 mm
Operating range Sa: 0 ... 12.1 mm
Protective circuit: Inductive protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected
Supply voltage UB: 10 ... 30 V, DC
Residual ripple: 0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current: 0 ... 10 mA
Temperature drift, max. (in % of Sr): 10 %, Over the entire operating temperature range
Repeatability, max. (in % of Sr): 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C
Switching hysteresis: 20 %
Number of digital switching outputs: 1 Piece(s)
Voltage type: DC
Switching current, max.: 200 mA
Residual current, max.: 0.1 mA
Voltage drop: ≤ 2 V
Switching element: Transistor, NPN
Switching principle: NC (normally closed)
Switching frequency: 700 Hz
Readiness delay: 60 ms
Number of connections: 1 Piece(s)
Function: Signal OUT, Voltage supply
Type of connection: Cable
Cable length: 2,000 mm
Sheathing material: PVC
Cable color: Gray
Number of conductors: 3 -wire
Wire cross section: 0.34 mm²
Design: Cylindrical
Thread size: M30 x 1.5 mm
Dimension (Ø x L): 30 mm x 52 mm
Type of installation: Non-embedded
Housing material: Metal, Nickel-plated brass
Sensing face material: Plastic, Polybutylene (PBT)
Net weight: 180 g
Housing color: Silver, Red, RAL 3000
Type of fastening: Mounting thread, Via optional mounting device
Standard measuring plate: 45 x 45 mm², Fe360
Type of display: LED
Number of LEDs: 1 Piece(s)
Ambient temperature, operation: -25 ... 70 °C
Ambient temperature, storage: -25 ... 70 °C