50128171
IS 218FM/2NO.5-5E0-S12
IS 218FM/2NO.5-5E0-S12 - Inductive switch
| Series: | 218 |
| Typ. operating range limit Sn: | 5 mm |
| Operating range Sa: | 0 ... 4 mm |
| Special version: | Reduction factor 1 |
| Protective circuit: | Short circuit protected, Inductive protection, Polarity reversal protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 20 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 10 mA |
| Temperature drift, max. (in % of Sr): | 10 %, Over the entire operating temperature range |
| Repeatability, max. (in % of Sr): | 5 %, For UB = 20 … 30 V DC, ambient temperature Ta = 23 °C ± 5 °C |
| Switching hysteresis: | 15 % |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 200 mA |
| Residual current, max.: | 0.1 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Switching principle: | NO (normally open) |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Switching frequency: | 100 Hz |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Type: | Male |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Design: | Cylindrical |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 63.5 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 63.5 mm |
| Type of installation: | Embedded |
| Sensing face material: | Stainless steel, AISI 303 |
| Sensing face material: | Stainless steel, AISI 303 |
| Housing color: | Silver |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Mounting thread |
| Type of display: | LED |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Degree of protection: | IP 68, IP 69K |
| Degree of protection: | IP 68, IP 69K |
| Test procedure for EMC in accordance with standard: | IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Stainless steel: | 0.7 |
| Copper: | 0.8 |
| Brass: | 1.3 |
| Brass: | 1.3 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| eCl@ss 9.0: | 27270101 |
| ETIM 5.0: | EC002714 |
| ETIM 6.0: | EC002714 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Sri Lanka |
| EAN: | |
| Вес: | 0,06 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |