LE46C/PX-200-M12
LE46C/PX-200-M12 - Throughbeam photoelectric sensor receiver
| Series: | 46C |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Receiver |
| Special version: | AS-Interface, connection via coupling module |
| Operating range: | 0.5 ... 120 m |
| Operating range limit: | 0 ... 150 m |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-PBT |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 65 g |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |