50121916
SLE46C-70.K2/4P
SLE46C-70.K2/4P - Single beam safety device receiver
| Series: | 46C |
| Functions: | Alignment indicator, Diagnostic output |
| Type: | 2, IEC/EN 61496, in combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| SIL: | 1, IEC 61508, in combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| SILCL: | 1, IEC/EN 62061, in combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| Performance Level (PL): | c, EN ISO 13849-1:2008, In combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| MTTFd: | 400 years, EN ISO 13849-1 |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 2, EN ISO 13849:2008, In combination with a suitable test monitoring unit, e.g. MSI-TR1B |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -20 ... 20 %, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 15 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching voltage high, min.: | 22 V |
| Switching voltage low, max.: | 2 V |
| Switching voltage, typ.: | 23 V |
| Voltage type: | DC |
| Switching current, max.: | 100 mA |
| Switching voltage: | high: ≥(UB-2V), Low: ≤2V |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Dark switching |
| Function: | Diagnostic output |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Function: | Switching output |
| Switching frequency: | 250 Hz |
| Response time: | 2.5 ms |
| Readiness delay: | 300 ms |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable |
| Cable length: | 2,000 mm |
| Sheathing material: | PUR |
| Number of conductors: | 4 -wire |
| Wire cross section: | 0.21 mm² |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-PBT |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 100 g |
| Housing color: | Red |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Type of display: | LED |
| Number of LEDs: | 2 Piece(s) |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III, Rating voltage 50 V |
| Certifications: | c UL US, c TÜV NRTL US, TÜV Süd |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2, IEC/EN 61496 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27272701 |
| eCl@ss 9.0: | 27272701 |
| ETIM 5.0: | EC001831 |
| ETIM 6.0: | EC001831 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,12 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |