PRK18B.TT3/2N-M12
PRK18B.TT3/2N-M12 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 18B |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Special version: | Autocollimation, Tracking function |
| Operating range: | 0 ... 3 m |
| Operating range limit: | 0 ... 3.6 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 18 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, NPN |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| Response time: | 0.333 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 47 mm x 32.5 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 60 g |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |