50112129
LSSR 2,150-S12
LSSR 2,150-S12 - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
| Series: | 2 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Application: | Detection of small parts |
| Operating range: | 0 ... 1.6 m |
| Operating range limit: | 0 ... 2 m |
| Light source: | LED, Red |
| Light spot size [at sensor distance]: | 5 mm [200 mm] |
| Protective circuit: | Overvoltage protection, Polarity reversal protection, Short circuit protected, Transient protection |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 150 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 8 mm x 23.1 mm x 12 mm |
| Housing material: | Plastic, TPE |
| Lens cover material: | Plastic/PC |
| Net weight: | 20 g |
| Type of fastening: | Through-hole mounting |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | III |
| Certifications: | cUR us |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | USA |
| EAN: | |
| Вес: | 0,02 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |