GS 04M/P-80-S8
GS 04M/P-80-S8 - Forked photoelectric sensor
| Transmitted-signal shape: | Pulsed |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Open-circuit current: | 0 ... 35 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| No. of pins: | 3 -pin |
| Mouth width: | 80 mm |
| Mouth depth: | 54 mm |
| Dimension (W x H x L): | 10 mm x 100 mm x 88 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 77 g |
| Number of LEDs: | 1 Piece(s) |
| Operational controls: | 270° potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 70 °C |