50110613
KRTM 55/4.1221-S8
KRTM 55/4.1221-S8 - Contrast sensor
| Series: | 55 |
| Special version: | Teach input, Time function |
| Operating range: | 0.011 ... 0.015 m |
| Light source: | LED, RGB |
| Light spot size [at sensor distance]: | 1.5 mm x 6.5 mm |
| Light spot orientation: | Vertical |
| Type of light spot geometry: | Rectangular |
| Light beam exit: | Front |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of teach inputs: | 1 Piece(s) |
| Teach process: | Dynamic 2-point |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 10,000 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M8 |
| Material: | Stainless steel |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 14 mm x 35.5 mm x 25 mm |
| Housing material: | Stainless steel, AISI 316L |
| Net weight: | 50 g |
| Operational controls: | Teach button |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | III |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| eCl@ss 8.0: | 27270906 |
| eCl@ss 9.0: | 27270906 |
| ETIM 5.0: | EC001820 |
| ETIM 6.0: | EC001820 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,05 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |