50106720
ODS 96B M/C6-600-S12
ODS 96B M/C6-600-S12 - Optical distance sensor
| Series: | 96 |
| Type of scanning system: | Against object |
| Light source: | LED, Infrared |
| Light spot size [at sensor distance]: | 15 mm x 15 mm [600 mm] |
| Measurement range: | 100 ... 600 mm |
| Resolution: | 0.1 ... 0.5 mm |
| Accuracy: | 1.5 % |
| Reference value, accuracy: | Measurement distance |
| Repeatability: | 0.5 % |
| Reference value repeatability: | Measurement distance |
| Measurement time: | 1 ... 5 ms |
| Referencing: | No |
| Black/white behavior: | 1 % |
| Optical distance measurement principle: | Triangulation |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 1 Piece(s) |
| Function: | Programmable |
| Number of analog outputs: | 1 Piece(s) |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Type: | Current |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 90 mm x 70 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 380 g |
| Type of configuration: | Software |
| Operational controls: | Membrane keyboard, PC software |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 50 °C |
| Ambient temperature, storage: | -30 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 90318020 |
| eCl@ss 8.0: | 27270801 |
| eCl@ss 9.0: | 27270801 |
| ETIM 5.0: | EC001825 |
| ETIM 6.0: | EC001825 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,61 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |