50080484
RK 96K/R-1560-25
RK 96K/R-1560-25 - Unpolarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 96 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Operating range: | 0.3 ... 15 m |
| Operating range limit: | 0.1 ... 18 m |
| Light source: | LED, Infrared |
| Supply voltage UB: | 20 ... 230 V, AC/DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Relay, NC contact/NO contact |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching frequency: | 20 Hz |
| Type of connection: | Terminal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 30 mm x 90 mm x 70 mm |
| Housing material: | Plastic (housing part used contains perfluorobutanesulfonic acid (PFBS)), PC |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 150 g |
| Operational controls: | 270° potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -30 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365080 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,18 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |