ODSL 30/24-30M-S12
ODSL 30/24-30M-S12 - Optical distance sensor
| Series: | 30 |
| Contains: | Mounting bracket |
| Type of scanning system: | Against object |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Light spot size [at sensor distance]: | 6 mm [10,000 mm] |
| Measurement range: | 0 ... 30,000 mm |
| Resolution: | 1.0 mm |
| Accuracy: | 2 mm |
| Repeatability: | 2 mm |
| Measurement time: | 30 ... 100 ms |
| Referencing: | Yes |
| Optical distance measurement principle: | Phase measurement |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching inputs: | 2 Piece(s) |
| Function: | Programmable |
| Number of digital switching outputs: | 3 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, Push-pull |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 8 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 79 mm x 69 mm x 150 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 650 g |
| Operational controls: | Membrane keyboard, LC Display |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 70 °C |