50038450
PRK 618/4-S12
PRK 618/4-S12 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 618 |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Operating range: | 0 ... 5 m |
| Operating range limit: | 0 ... 7 m |
| Light source: | LED, Red |
| Protective circuit: | Overvoltage protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 10 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 30 mA |
| Number of digital switching outputs: | 1 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light/dark reversible |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal IN, Signal OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Thread size: | M18 x 1 mm |
| Dimension (Ø x L): | 18 mm x 60 mm |
| Housing material: | Metal, Nickel-plated brass |
| Lens cover material: | Plastic |
| Net weight: | 40 g |
| Operational controls: | 270° potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 55 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270902 |
| eCl@ss 9.0: | 27270902 |
| ETIM 5.0: | EC002717 |
| ETIM 6.0: | EC002717 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Vietnam |
| EAN: | |
| Вес: | 0,07 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |