8063576
IE-WASSX8.066-2-IE-WASSX8.066/S4031
M12 male, straight, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 10 GBit/s, 8 poles, X-coded, shielded
PROFINET 4x2xAWG26/19 Type C is a highly flexible-, high-speed data cable of transmission category Cat 6. The cable is halogenfree, flame-retardant, resistant to oil, and resistant to abrasion due to PUR-outer jacket. It is excellently adapted for applications in industrial areas. The high-grade shielding provides for a high data transmission safety in electromagnetically charged surroundings. It is adapted for flexible applications, especially in drag-chains or on permanently movable machine parts in dry and wet areas.
| Connector: | male, straight, M12 |
| Material: | PUR |
| Jacket color: | GN, similar RAL6018 |
| Coding: | X |
| Wire insulation material: | FRNC |
| Current load (at 40°C): | 0.5 A |
| Conductor structure: | 19 x 0.102 mm |
| Bending radius (fixed): | 4 x Ø-cable |
| Transmission features: | Cat6A |
| Ambient temperature product: | -30°C...+90°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Transmission features: | Cat6 |
| Grip body material: | Plastic, TPU, BK |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-109 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |