8063564
IE-WASSX8.066-2-IE-WASSX8.066/S4030
M12 male, straight, M12 male, straight, Industrial Ethernet, 10 GBit/s, 8 poles, X-coded, shielded
PROFINET 4x2xAWG24/7 Type C is a torsion resistant-, high-speed-data cable of transmission category Cat 7. The cable is halogenfree,flame-retardant, resistant to oil and resistant to abrasion due to PUR-outer jacket. It is excellently adapted for applications in industrial areas. Due to high-grade shielding, a high transmission safety of data in electromagnetically charged areas is provided. It is adapted for applications in dry- and wet areas.
| Outer diameter of jacket: | 9,40 mm |
| Material: | PUR |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 OG; 3 WHGN, 4 GN; 5 WHBN, 6 BN; 7 WHBU, 8 BU |
| Wire cross-section: | 4 x 2 x AWG24 |
| Rated voltage: | 50V AC | 60V DC |
| Current load (at 40°C): | 0.5 A |
| Insulation resistance (Ω): | ≥10 8 |
| Resistance (mΩ) (mΩ): | 5 |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -30°C...+70°C |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Torsion: | >5 Mio. cycles (±180°/m) |
| Grip body material: | Plastic, TPU, BK |
| Rated voltage cable: | max. 125V |
| Shielding: | Yes |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 2 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |