12440
RSRK 40-637/20 F
RSRK 40-637 - 7/8" Power Double-Ended Cordset: Male straight to female straight, 4-pin, yellow body, 300 V (UL), 5.6 A (UL); TPE yellow cable, 18 AWG
7/8" Power Double-Ended Cordset: Male straight to female straight, 4-pin, yellow body, 300 V (UL), 5.6 A (UL); TPE yellow cable, 18 AWG
| Product Family:: | Power Connector |
| Brand:: | Lumberg Automation |
| Connector Type:: | Cordset, double ended |
| Shielding:: | Unshielded |
| Rated Voltage (UL):: | 300 V |
| Rated Current (UL)*:: | 5.6 A |
| Product Sub Family:: | 7/8" Circular Connectors |
| Type of Contact / Gender:: | male |
| Connector Design:: | straight |
| Attachment Type:: | Coupling nut with externel threads |
| Number of Pins:: | 4 |
| Ambient Temperature (Operation)*:: | -40°C to +90°C |
| Protection Degree / IP Rating**:: | IP 67 / NEMA 6P |
| Contact Base Material:: | CuZn |
| Contact Plating:: | gold over silver plated |
| Contact Bearer Material:: | TPU |
| Contact Bearer Color:: | yellow |
| Molded Body Material:: | TPU |
| Molded Body Color:: | yellow |
| Cable Number:: | 637 |
| Conductor Size:: | 18 AWG |
| Number of Wires:: | 4 |
| Cable Jacket Material:: | TPE |
| Cable Jacket Color:: | Yellow |
| Cable Diameter D:: | .280" (7.1 mm) |
| UL Cable Type:: | PLTC |
| Product Sub Family, Side 2:: | 7/8" Circular Connectors |
| Type of Contact / Gender, Side 2:: | female |
| Connector Design, Side 2:: | straight |
| Attachment Type, Side 2:: | Coupling nut with internal threads |
| Number of Pins, Side 2:: | 4 |
| Ambient Temperature (Operation), Side 2*:: | -40°C to +90°C |
| Protection Degree / IP Rating, Side 2**:: | * only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg connector. |
| Contact Base Material, Side 2:: | CuZn |
| Contact Plating, Side 2:: | gold over silver plated |
| Contact Bearer Material, Side 2:: | TPU |
| Contact Bearer Color, Side 2:: | yellow |
| Molded Body Material, Side 2:: | TPU |
| Molded Body Color, Side 2:: | yellow |
| UL:: | UL 2238 Recognized |
| RoHS Compliant:: | yes |
| Protection Degree / IP Rating Note:: | ** only if mounted and locked in combination with Hirschmann / Lumberg Automation connector. |
| 500004230: | RSRK 40-637/0.5M |
| 500003149: | RSRK 40-637/1F |
| 500004231: | RSRK 40-637/1M |
| 500003150: | RSRK 40-637/2F |
| 500004232: | RSRK 40-637/2M |
| 500003090: | RSRK 40-637/3F |
| 500004233: | RSRK 40-637/3M |
| 500004234: | RSRK 40-637/4M |
| 500004235: | RSRK 40-637/5M |
| 500004236: | RSRK 40-637/6M |
| 500002730: | RSRK 40-637/6F |
| 500004237: | RSRK 40-637/7M |
| 500004238: | RSRK 40-637/8M |
| 500004239: | RSRK 40-637/9M |
| 500004240: | RSRK 40-637/10M |
| 500002727: | RSRK 40-637/12F |
| 500004241: | RSRK 40-637/15M |
| 500002781: | RSRK 40-637/15F |
| 500004242: | RSRK 40-637/20M |
| 500002728: | RSRK 40-637/20F |
| 500004243: | RSRK 40-637/25M |
| 500002729: | RSRK 40-637/30F |
| 600005415: | RSRK 40-637/40F |
| 500000060: | RSRK 40-637/45F |
| 500003071: | RSRK 40-637/60F |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | MX |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |