802136
NBB2-F29-A0
Inductive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: Ryton R4, Output type: 4-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.7 |
| Output type: | 4-wire |
| Operating voltage: | 4.75 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 1000 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 15 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1680 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 2 m |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | Ryton R4 |
| Sensing face: | Ryton R4 |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Indonesien |
| EAN: | 4050143229758 |
| Waga: | 0,04 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |