321184-0004
NBB15-F148P10-E2-M
Inductive sensor
Series: -F148P, Housing material: anodized aluminum, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 2 m, Degree of protection: IP67 / IP69Kfa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 15 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 12.15 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.5 |
| Reduction factor rCu: | 0.45 |
| Reduction factor r304: | 0.8 |
| Reduction factor rBrass: | 0.55 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V DC |
| Switching frequency: | 0 ... 600 Hz |
| Hysteresis: | 2 ... 20 % ( typ. 3 % ) |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| Off-state current: | ≤ 10 µA |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1156 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| E1 Type approval: | 10R-04 |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 2 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | anodized aluminum |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 / IP69K |
| Cable: Cable diameter: | 6 mm ± 0.2 mm |
| Cable: Bending radius: | > 6 x cable diameter |
| Tightening torque, housing screws: | ≤ 1.8 Nm |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |