319327
NBN3-8GM30-E2-Y319327
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: brass, nickel-plated, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: Cable connector with PVC cable , L = 100 mm, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 3 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 2.43 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.5 |
| Reduction factor rCu: | 0.5 |
| Reduction factor r304: | 0.75 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 2000 Hz |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C |
| No-load supply current: | ≤ 15 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | UL Recognized |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Cable connector with PVC cable , L = 100 mm |
| Connection assembly: | Molex housing 43020-0409 Molex contact 43031-0006 |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | brass, nickel-plated |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Vietnam |
| EAN: | 4050143052868 |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |