312752
INY100DH-F199-IE2-V19
Inclination sensor
Sturdy housing, High accuracy of ≤ ± 0,15°, Analog output 4 mA ... 20 mA, 2-axis with ±50° measuring rangefa. This inclination sensor has a analog output 4 mA ... 20 mA. With its sturdy housing and its high accuracy, it is ideally suited for applications in the fields of solar, wind or mobile equipment.
| Type: | Inclination sensor, 2-axis |
| Time delay before availability: | 125 ms |
| Measurement range: | ± 50 ° |
| Absolute accuracy: | ≤ ± 0.15 ° |
| Response delay: | ≤ 100 ms |
| Resolution: | ≤ 0.01 ° |
| Temperature influence: | ≤ 0.004 °/K |
| MTTFd: | 700 a at 40 °C |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| No-load supply current: | ≤ 65 mA at 10 V DC ≤ 60 mA at 24 V DC |
| Output type: | current output 4 ... 20 mA (one output for each axis) |
| Load resistor: | 270 Ω at 10 V DC |
| Standard conformity: Noise immunity: | EN 61000-6-2 |
| Standard conformity: Emitted interference: | EN 61000-6-4 |
| Standard conformity: Shock and impact resistance: | DIN EN 60068-2-27, 100 g, 6 ms |
| Standard conformity: Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6, 20 g, 10 ... 2000 Hz |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | 8-pin, M12 x 1 connector , A-coded |
| Housing material: | aluminum, corrosion-resistant |
| Degree of protection: | IP68 / IP69 |
| Mass: | approx. 200 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |