311820
OBR1500-R3F-E1-0,2M-V31-L
Laser retroreflective sensor
Retroreflective sensor with polarization filter, Very flat design for direct mounting without mounting bracket, DuraBeam Laser Sensors - durable and employable like an LED, Glare protected with polarization filter, Very bright, highly visible light spotfa
| Effective detection range: | 0 ... 1500 mm |
| Reflector distance: | 60 ... 1500 mm |
| Threshold detection range: | 1800 mm |
| Reference target: | H40 reflector |
| Light source: | LASER LIGHT |
| Light type: | modulated visible red light , 680 nm |
| Polarization filter: | yes |
| Laser nominal ratings: Note: | LASER LIGHT , DO NOT STARE INTO BEAM |
| Laser nominal ratings: Laser class: | 1 |
| Laser nominal ratings: Wave length: | 680 nm |
| Laser nominal ratings: Beam divergence: | > 5 mrad |
| Laser nominal ratings: Pulse length: | approx. 3 µs |
| Laser nominal ratings: Repetition rate: | approx. 16.6 kHz |
| Laser nominal ratings: max. pulse energy: | 8 nJ |
| Angle deviation: | approx. 0.5 ° |
| Object size: | typ. starts from 1.5 mm |
| Diameter of the light spot: | approx. 25 mm at a distance of 1500 mm |
| Angle of divergence: | approx. 1 ° |
| Optical face: | frontal |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 : 30000 Lux |
| MTTFd: | 800 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green, statically lit Power on , short-circuit : LED green flashing (approx. 4 Hz) |
| Function indicator: | Receiver: LED yellow, lights up when light beam is free, flashes when falling short of the stability control ; OFF when light beam is interrupted |
| Operating voltage: | 12 ... 24 V |
| No-load supply current: | < 10 mA |
| Protection class: | III |
| Switching type: | NC contact / light on |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 50 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | approx. 2 kHz |
| Response time: | 250 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| Laser safety: | EN 60825-1:2007 |
| UL approval: | E87056 , cULus Recognized, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| FDA approval: | IEC 60825-1:2007 Complies with 21 CFR 1040.10 and 1040.11 except for deviations pursuant to Laser Notice No. 50, dated June 24, 2007 |
| Ambient temperature: | -10 ... 60 °C (14 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Housing width: | 16 mm |
| Housing height: | 25.5 mm |
| Housing depth: | 4.1 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 200 mm fixed cable with 4-pin, M8x1 connector |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) and Stainless steel |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Material: Cable: | PUR |
| Mass: | approx. 10 g |
| Tightening torque, fastening screws: | 1 Nm |
| Cable length: | 200 mm |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |