304615-0077
NBB2-8GS35-E0-PUR
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR , 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | NPN |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Actuating element: | mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2) 8 mm x 8 mm x 1 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.2 |
| Reduction factor rCu: | 0.1 |
| Reduction factor r304: | 0.55 |
| Reduction factor rBrass: | 0.25 |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 5 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 6000 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5% |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.2 mA |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 100 ms |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 960 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable PUR , 2 m |
| Core cross-section: | 0.14 mm2 |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | LCP |
| Degree of protection: | IP67 |
| Cable: Cable diameter: | 3.3 mm ± 0.15 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| Scope of delivery: | 2 hex nuts included |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |