254726
LB4105A2
HART Output Isolator
4-channel, Outputs Ex ia, Mounting in Zone 2, Class I/Div.2 or in the safe area, Analog output module for 0/4 mA ... 20 mApa. The device drives positioners, proportional valves, I/P converters, or local indicators. Open and short circuit line faults are detected. The outputs are galvanically isolated from the bus and the power supply.
| Occupied slots: | 2 |
| Connection: | backplane bus |
| Rated voltage: | 12 V DC , only in connection with the power supplies LB9*** |
| Power dissipation: | 2.15 W |
| Power consumption: | 3.3 W |
| Connection: | backplane bus |
| Interface: | manufacturer-specific bus to standard com unit |
| HART communication: | yes |
| HART secondary variable: | no |
| Number of channels: | 4 |
| Suitable field devices: Field device: | Proportional Valve |
| Suitable field devices: Field device [2]: | I/P converters |
| Suitable field devices: Field device [3]: | on-site display |
| Connection: | terminals 1+, 2-; 3+, 4-; 5+, 6-; 7+, 8- |
| Current: | 0 ... 20 mA short-circuit protected |
| Line fault detection: | can be switched on/off for each channel via configuration tool , configurable via configuration tool |
| Suitable field devices: Short-circuit: | No |
| Suitable field devices: Open-circuit: | deviation of preset output value > 0.5 mA |
| Load: | max. 750 Ω at 20 mA |
| HART communication: | yes |
| HART secondary variable: | yes |
| Watchdog: | within 0.5 s the device goes in safe state, e.g. after loss of communication |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of the signal range at 20 °C (68 °F) |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | 0.1 %/10 K of the signal range |
| Refresh time: | 100 ms |
| LED indication: | Power LED (P) green: supply Diagnostic LED (I) red: module fault , red flashing: communication error , white: fixed parameter set (parameters from com unit are ignored) , white flashing: requests parameters from com unit Status LED (1-4) red: line fault (lead breakage or short circuit) |
| Coding: | optional mechanical coding via front socket |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2006 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2007 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2000 |
| Environmental test: | EN 60068-2-14:2009 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27:2009 |
| Vibration resistance: | EN 60068-2-6:2008 |
| Damaging gas: | EN 60068-2-42:2003 |
| Relative humidity: | EN 60068-2-78:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | shock type I, shock duration 11 ms, shock amplitude 15 g, number of shocks 18 |
| Vibration resistance: | frequency range 10 ... 150 Hz; transition frequency: 57.56 Hz, amplitude/acceleration ± 0.075 mm/1 g; 10 cycles frequency range 5 ... 100 Hz; transition frequency: 13.2 Hz amplitude/acceleration ± 1 mm/0.7 g; 90 minutes at each resonance |
| Damaging gas: | designed for operation in environmental conditions acc. to ISA-S71.04-1985, severity level G3 |
| Degree of protection: | IP20 when mounted on backplane |
| Connection: | removable front connector with screw flange (accessory) wiring connection via spring terminals (0.14 ... 1.5 mm2) or screw terminals (0.08 ... 1.5 mm2) |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 32.5 x 100 x 102 mm (1.28 x 3.9 x 4 inch) |
| EU-type examination certificate: | BVS 11 ATEX E 116 X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II 3(1) G Ex nA [ia Ga] IIC T4 Gc I (M1) [Ex ia Ma] I II (1) D [Ex ia Da] IIIC |
| Output: Voltage: | 27 V |
| Output: Current: | 87 mA |
| Output: Power: | 575 mW (linear characteristic) |
| Galvanic isolation: Output/power supply, internal bus: | safe electrical isolation acc. to EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2009 EN 60079-11:2007 EN 60079-15:2010 EN 60079-26:2007 EN 61241-11:2006 |
| ATEX approval: | BVS 11 ATEX E 116X |
| UL approval: | E106378 |
| IECEx approval: | BVS 11.0068X |
| Directive conformity: Approved for: | Ex nAc [ia] IIC T4 [Ex ia] IIIC [Ex ia] I |
| Marine approval: Lloyd Register: | 15/20021 |
| Marine approval: Bureau Veritas Marine: | 22449/B0 BV |
| System information: | The module has to be mounted in appropriate backplanes (LB9***) in Zone 2 or outside hazardous areas. Here, observe the corresponding declaration of conformity. For use in hazardous areas (e. g. Zone 2, Zone 22 or Div. 2) the module must be installed in an appropriate enclosure. |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |