106263
CJ4-12GK-N-5M
Capacitive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: PBT, Output type: 2-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 5 m, Degree of protection: IP68fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 4 mm |
| Installation: | non-flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 2.88 mm |
| Output type: | 2-wire |
| Installation conditions: A: | 20 mm |
| Installation conditions: B: | 80 mm |
| Installation conditions: C: | 12 mm |
| Installation conditions: F: | 70 mm |
| Nominal voltage: | 8 V |
| Operating voltage: | 7 ... 12 V |
| Switching frequency: | 0 ... 1 Hz |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | max. 1 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≥ 2.4 mA |
| MTTFd: | 3299 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| ATEX approval: Equipment protection level Ga: | TÜV 03 ATEX 2003 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | TÜV 03 ATEX 2003 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Da: | TÜV 03 ATEX 2003 X |
| FM approval: Control drawing: | 116-0165 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 5 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP68 |
| Cable: Cable diameter: | 4.8 mm ± 0.2 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |