099344
KLD2-PR-Ex1.IEC1
Fieldbus Power Repeater
Power supply of fieldbus segments according to IEC 61158-2, Signal repeater for fieldbus topologies in accordance to FISCO, 100 mA supply of the field side, Improves the fieldbus signal, Extension of the transmission distance by means of opening a new fieldbus segmentpa. The KLD2-PR-Ex1.IEC1 improves digital communication signals within a fieldbus system. This fieldbus repeater separates an intrinsically safe field bus segment based on the FISCO model * and a non-intrinsically safe field bus segment from each other galvanically;. IEC 61158-2/ISA-S50.02 (i. e. FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS-PA). It delivers a constant voltage for supplying connected intrinsically field devices that are intrinsically safe and comply with the FISCO model regardless of the load. The repeater refreshes the signal course and the level of incoming digital communication signals. Up to 31 repeaters can be operated on the host. At the maximum output current, the repeater is able to extend the bus segment by at least 860 m with the use of an FF cable of type A, AWG 18 (0.8 mm. 2. The repeater has a permanently integrated bus terminator on the field side. The bus terminator can be switched into the circuit on the host side. The power rail connections eliminate the need to loop through power supply and fieldbus lines. FISCO:. F, ieldbus. I, ntrinsically. S, afe. C, oncept
| Connection: | Power Rail or terminals 59+, 60- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | 410 mA ... 170 mA |
| Field-side: Connection: | terminals 3, 18+; 2, 17- |
| Field-side: Rated voltage: | 12.8 ... 13.4 V DC |
| Field-side: Rated current: | max. 100 mA |
| Field-side: Terminating impedance: | 100 Ω , integrated |
| Host-side: Connection: | Power Rail or terminals 40, 55+, 41, 56- |
| Host-side: Rated voltage: | 9 ... 32 V DC (supplied switch S2 in pos. I) 0 V DC (not supplied switch S2 in pos. II) |
| Host-side: Terminating impedance: | 100 Ω switchable off and on via rotary switch S1: 1 -> on; 0 -> off |
| Field-side/Host-side: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| Host-side/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Field-side/Supply: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| All circuits/FE: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 253 Veff |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 |
| Galvanic isolation: | EN 50178, EN 50020 |
| Electromagnetic compatibility: | NAMUR NE 21 |
| Degree of protection: | IEC/EN 60529 |
| Fieldbus standard: | IEC 61158-2, ISA S 50.02 part 2 |
| Climatic conditions: | DIN IEC 721 |
| Classification: | 3K3 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 85 °C (-4 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 75 % |
| Pollution degree: | max. 2, according to IEC 60664 |
| Connection type: | Terminals |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Housing: | 100 mm x 115 mm x 107 mm |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | approx. 600 g |
| Mounting: | DIN rail mounting |
| EU-type examination certificate: | PTB 99 ATEX 2142 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1) G [Ex ia] IIC Ga II (1) D [Ex ia] IIIC Da |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V AC / 125 V DC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Field-side: Voltage Uo: | 15 V |
| Field-side: Current Io: | 207.2 mA |
| Field-side: Power Po: | 1.93 W |
| Field-side: Maximum safe voltage Um: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | PF 15 CERT 3527 X |
| Field-side: Marking: | II 3G Ex ec IIC T4 Gc |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| FM approval: | CoC 3008872 |
| Directive conformity: Control drawing: | No. 116-0190 |
| Directive conformity: Approved for: | Class I, Division 2, Groups A, B, C, D / Class I, Zone 2, Group IIC T4 |
| Supplementary information: | Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |