098454
U-G1FA
AS-Interface module mounting base
The U-G1FA lower section makes it possible to connect slaves from the G1 and G4 series to the AS-Interface without an additional power supply (EMS). It features two connections to the AS-Interface which are linked together. In this way it can serve as a distributor from one AS-Interface arm to another. When an upper section (module or VAZ-DK-G1 cover) is mounted, the flat cables are pressed into the insulation penetration blades, thus creating a contact. AS-Interface module mounting base with adressing jack for connection to flat cable (AS-Interface)fa. Furthermore, an addressing jack is also integrated; the upper section can be addressed in the wired AS-Interface network using this jack. In this case the controller registers “Alarm Config”, as the slave is disconnected from the mains. Once the addressing jack has been removed, the controller restarts automatically again.
| UL File Number: | E223772 |
| Current loading capacity: | ≤ 2 A for max. 40 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 (only in connection with module or cover) |
| Connection: | 2 AS-Interface flat cables |
| Material: Housing: | PBT |
| Dimensions: | about 80, 45, 20 mm (L, W, H) |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |