094803
NMB10-30GM65-Z0-NFE-V1
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: Stainless steel 1.4305 / AISI 303, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M12 x 1 , 4-pin, Degree of protection: IP67 / IP68 / IP69K - cordset dependent according to cable specificationfa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | Two-wire |
| Rated operating distance: | 10 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 8.1 mm |
| Actuating element: | Nonferrous targets |
| Reduction factor rAl: | 1 |
| Reduction factor rCu: | 1.1 |
| Reduction factor r304: | 0 |
| Reduction factor rSt37: | 0 |
| Reduction factor rBrass: | 0.9 |
| Output type: | 2-wire |
| Operating voltage: | 6 ... 30 V |
| Switching frequency: | 5 Hz |
| Hysteresis: | 3 ... 15 typ. 10 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity tolerant |
| Short-circuit protection: | no |
| Voltage drop: | ≤ 5.5 V |
| Operating current: | 2 ... 100 mA |
| Off-state current: | ≤ 1 mA |
| Operation indicator: | 4-way LED Yellow: output |
| Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector plug M12 x 1 , 4-pin |
| Housing material: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Sensing face: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Degree of protection: | IP67 / IP68 / IP69K - cordset dependent according to cable specification |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |