086589
NJ1,5-F2-E2-V3
Inductive sensor
Series: Rectangular type, Housing material: Polyamide (PA), Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: Connector plug M8 x 1 , 3-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 1.5 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.215 mm |
| Output type: | 3-wire |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 1000 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5% |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 15 mA |
| Switching state indicator: | LED, red |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector plug M8 x 1 , 3-pin |
| Housing material: | Polyamide (PA) |
| Degree of protection: | IP67 |
| Note: | Use a stop screw combined with a model -F2 sensor from Pepperl+Fuchs GmbH. The maximum actuation speed of the control slide is 0.1 m/s |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |