072036
KFD2-VR-Ex1.18
Voltage Repeater
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Voltage input 0 V .. 12 V, Voltage output 0 V .. 12 V, Transfer direction: to the control systempa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It transfers voltage signals from hazardous areas to safe areas. The input voltage of the terminals 4 and 5 is transferred to the terminals 7 and 8. The terminals 4 and 8 have the same polarity. The device repeats 0 V ... 12 V signals from strain gauges, transducers, and inductive motion sensors with signal frequencies up to 1.2 kHz.
| Signal type: | Analog input |
| Connection: | Power Rail or terminals 11+, 12- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | within the supply tolerance |
| Rated current: | < 20 mA |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 4+, 5- |
| Input resistance: | min. 10 MΩ |
| Transmission range: | 0 ... 12 V |
| Offset voltage/current: | < 2 mV / < 7 nA |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 7-, 8+ |
| Voltage: | 0 ... 12 V |
| Output resistance: | max. 20 Ω |
| Cut-off frequency: | 1.2 kHz (-3 dB) |
| Deviation: After calibration: | ± 5 mV at 20 °C (68 °F) |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | ≤ 0.005 % of range per K |
| Rise time: | ≤ 0.4 ms |
| Output/power supply: | functional insulation, rated insulation voltage 50 V AC |
| Display elements: | LED |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | BAS 01 ATEX 7262 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)GD, I (M1) [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I (-20 °C ≤ Tamb ≤ 60 °C) , [circuit(s) in zone 0/1/2] |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 18 V |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 4.2 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 19 mW |
| Supply: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! The rated voltage is lower.) |
| Output: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! The rated voltage is lower.) |
| Certificate: | BASEEFA 10 ATEX 0079X |
| Output: Marking: | II 3G Ex ec IIC T4 Gc [device in zone 2] |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-7:2015+A1:2018 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0129 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0173 (cULus) |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0132 |
| IECEx approval: IECEx certificate: | IECEx BAS 10.0040X |
| IECEx approval: IECEx marking: | Ex ec IIC T4 Gc |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-BU(-UPR-03) |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |